Nieopodal olsztyńskiego rynku, przy drodze na Biskupice, stoi drewniana, ponadstuletnia chałupa, której nie da się nie zauważyć. Jest niezwykle kolorowa, ciekawie zdobiona, czym wyróżnia się wśród innych domów w okolicy. Przy furtce stoi smukły anioł i gościnnie zaprasza do wejścia. A jest on tylko malutką zapowiedzią tego, co zobaczymy dalej, w tej unikalnej, autorskiej galerii rzeźbiarza Jana Wewióra. Nie bez powodu nosi ona nazwę „Betlejemowo pod strzechą” i nie bez powodu anioły upodobały sobie Olsztyn, gdyż dawno temu przy kościele olsztyńskim istniało Bractwo Aniołów Stróżów.

Co nas czeka w tym anielskim świecie? Tu nawet zmora, która stoi tuż za furtką, wydaje się być przyjaźnie nastawiona. Zresztą w towarzystwie pana Jana nic nie może być groźne, gdyż potrafi on z taką pasją, zaangażowaniem i życzliwością przyjąć wszystkich gości, że można się tu zapomnieć na długie godziny. Słuchając historii regionu, olsztyńskiego zamku, pozwalając się wprowadzić panu Janowi w jego anielski świat, można przenieść się w rzeczywistość historii regionu i legend. Ma się wrażenie, że sam artysta jest jedną z tych magicznych postaci, bez której miejsce to nie miałoby takiego kolorytu. Pana Wewióra uwielbiają dzieci, które zaskakuje często różnymi ciekawostkami, nagle poruszającymi się postaciami, a jak jest ładna pogoda, to sadza je na podwórku między wieżą kościoła Mariackiego a domkiem Baby Jagi, daje kredki i papier i tak powstają dziecięce opowieści malowane wyobraźnią.

Już w przedsionku domu można poczuć się jak w niebie. Niektóre anioły uśmiechają się, inne są poważne, część z nich ma charakterystyczne dla rzeźbiarza długie, smukłe skrzydła unoszące się do góry, a w dłoniach trąbki, harmonijki, skrzypce, na których zdają się grać niebiańską muzykę. Część jest w naturalnym kolorze, jakby dopiero co wyszły spod dłuta artysty, ma się wrażenie, że jeszcze pachną żywicą. Inne przybrały kolorowe stroje, co zawdzięczają w dużej mierze żonie pana Jana, Danusi, która jest artystą plastykiem. Zresztą, jeśli będziemy mieć szczęście i spotkamy całą rodzinę Wewiórów – wszak ta pasja jest już sprawą rodzinną – to możemy dyskretnie zaobserwować, że wiele z aniołów ma rysy twarzy pani Danusi.

W izbie naszym oczom ukazuje się ruchoma szopka, nad którą góruje zamek olsztyński. Trudno wymienić wszystkie postaci, jakie tu spotkamy. Wśród 800 figur, ok. 300 jest ruchomych. Całe dzieło powstawało kilkanaście lat, ale to nie znaczy, że ma już kształt ostateczny, gdyż pan Jan ciągle coś dodaje, ulepsza... Stali bywalcy lubią wyszukiwać te innowacje. A nuż wśród scen ewangelicznych czy wydarzeń z historii Polski znajdzie się jakaś nowa postać... Czy chłop uprawiający ziemię, bednarz, garncarz czy cieśla już byli czy nie? Na pewno jest od lat para młoda tańcząca w rytm muzyki weselnej, kowale przy pracy, kobieta ubijająca masło, a także Pan Jezus cichutko kwilący w swym żłóbku.

Wszystko to można spokojnie obejrzeć, a że pomieszczenie jest wyizolowane od zewnętrznego świata, można się poczuć częścią tej scenerii, na chwilę wrócić do czasów dzieciństwa. Chyba nie tylko dzieci, dla których wizyta tu jest największą radością, mają ogromną ochotę wejść w środek tego ruchomego świata i trochę pobyć w nim beztrosko.

Po tej dawce anielskości i bajkowego świata pan Jan chętnie zaprowadzi do stojącego na podwórku domku, gdzie razem z gospodarzem zejdziemy do lochu, by usłyszeć opowieść o przykutym do skały Maćku Borkowicu, pięknej Weronice, co nie chciała diabła za męża, kasztelanie Kacprze, co poświęcił życie syna, by uratować fortecę. Co nas tam jeszcze spotka? To niech pozostanie póki co tajemnicą. Jedno jest pewne: Betlejemowa nie można opuścić bez wrażeń, no i bez choćby malutkiego aniołka, który będzie potem przez długie lata strzegł nas w naszych domach, zawieszony gdzieś pod sufitem.

Izba Twórcza Jana Wewióra
ul. Kühna 1
42-256 Olsztyn

Galeria czynna codziennie w godz. 9:00-17.00
Rezerwacja dla grup tel.: 0 607 414 806

www.olsztyn-jurajski.pl/kategorie/zabytkowa_chalupa
www.olsztyn-jurajski.pl/kategorie/anielska_tradycja
www.szopkaolsztyn.art.pl
szopka@szopkaolsztyn.art.pl